MASSZÁZS HAPPY FINISH-SEL! - Házhoz megyek, kényeztetek, online kasszával... avagy még több helyen csenget a kassza januártól!
Mindegy hogy menedzser- vagy svéd-, gyógy-, lomi-lomi-, vagy aromaterápiás masszőr vagy, köteles vagy számlát adnod januártól. Jóllehet, hogy épp a kahunák, a hawaii gyógyító sámánok féltve őrzött tudását használod a masszázságynál, kell, hogy legyen egy online pénztárgép nálad, amivel nyugtád adhatsz.
Sürgető határidők, 50.000 Ft-os támogatás, készlethiány. Mit kell tudni a 2017. januári pénztárgépcseréről?
Hosszú huzavona után végre megszületett a döntés. Most már pontosan lehet tudni, hogy kiknek, mikor és milyen gépre kell váltaniuk. A híradóban időről-időre előkerült a téma, de mindig annyit lehetett csak hallani, hogy “még semmi sem biztos”. Novemberben azonban minden kérdésünkre választ kaptunk a jelenlegi bővítés kapcsán.
Az online pénztárgépek bevezetése nagyon sikeres lépés volt az adóhivataltól áfabevétel-növelés és a szürkegazdaság kifehérítésének szempontjából. Nem ez az első hullám, mert a kereskedők, vendéglátó helyek már korábban bekerültek a kötelezettek körébe. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy az adómorált is jelentősen javította a szabályozás.
Kik az érintettek a mostani hullámban?
2017. január 1-ig összesen közel 20.000 pénztárgépet kell kicserélni az alábbi ágazatokban:
|
Állami támogatás - a forgalmazó dolga
Már november 24-től lehet igényelni az 50.000 forintos állami támogatást. Ez roppant egyszerű: a NAV Ügyfélkapun ki kell tölteni egy PTGREG nyomtatványt, amellyel egy 16 jegyű kódhoz jutunk. Az elektronikus bevallásra nem kötelezettek postán is beküldhetik az igénylő nyomtatványt, ez esetben a NAV is postai úton küldi meg a kódot. Ezt megadjuk a gép forgalmazójának a megrendelés után, aki ez alapján személyre szabja a gépünket, hivatalos nevén: megszemélyesíti.
Ez az összeg jelentős segítséget nyújt az új belépők számára, hiszen a pénztárgépek 100 és 130 ezer forint közé esnek. A vételárba bele kell számolnunk még az üzembehelyezési költséget, amit a forgalmazók végeznek el. Ez általában 10.000 Ft körüli összeg, bár van ahol ennek csupán a harmada.
Külön jó hír, hogy már a gép megvásárlásakor 50.000 forinttal kell kevesebbet fizetnünk, hiszen a forgalmazó megelőlegezi számunkra ezt az összeget.
Készlethiány, szűk határidők, halogatás
A hozzáértők szerint jelentős veszélyt jelent az érintett ágazatokra, hogy a NAV meglehetősen kevés gépet engedélyezett. A határidők többször változtak, aminek az lett a vége, hogy a forgalmazók nem tudták, hogy mely gépeket lehet árulni, a gyártók pedig, hogy melyekből kell extra mennyiséget előállítani.
A forgalmazók jelentései alapján további gondot okoz, hogy noha sok az érdeklődő, egyelőre kevesen vesznek új gépet. Valószínűleg mindenki az utolsó pillanatra tervezi az online pénztárgépre való átállást, de ez ilyen sok kötelezett esetén nagyon veszélyes. Hiszen a gépeket nem úgy vesszük, mint a cipőt, hanem például a beprogramozás is fél órát vesz igénybe gépenként. Ez akkor tűnik soknak, ha belegondolunk, hogy 20.000 pénztárgép lecseréléséről van szó. Ezt nem csak a forgalmazók nem bírják megoldani pár nap alatt, hanem a NAV szervere is komoly terhelésnek lesz kitéve. Egyes pénztárgép forgalmazók azonban számítanak a rohamra, ezért már plusz embereket képeznek ki, hogy képesek legyenek megbirkózni a feszített tempóval.
Aki lemarad, kimarad!
Aki nem cseréli le december 31-ig pénztárgépét, az nem nyithat ki január másodikán! Ha tehát sokáig halogatod kötelezettként a kasszacserét, akkor lehet, hogy kényszerpihőre vonulhatsz januártól...